Encyklopedia mody – włókna roślinne i twoje sukienki

Dziś chciałabym przedstawić wam, czym są włókna roślinne i dlaczego są tak istotne w branży modowej. Nie wszyscy wiedzą, z czego robi się sukienki które można kupić na https://zoio.pl/odziez-damska/sukienki Włókna roślinne są, jak można się domyśleć, włóknami produkowanymi przez rośliny. Oczywiście jest pewien wyjątek: nie dotyczy to roślin, które są przetwarzane na włókno celulozowe – celuloza jest bowiem uważana za włókno syntetyczne, (i nie, nie chodzi mi o sukienki z papieru). Włókna roślinne obejmują szeroki zakres powszechnych materiałów odzieżowych i mają mniej podkategorii niż włókna zwierzęce, jak wełna czy jedwab. Tak naprawdę nie ma zbyt wielu różnic między odmianami roślin wykraczających poza ich włókna – przetwarzanie sprawia prawdziwą różnicę. Włókna roślinne bardzo łatwo się marszczą.

Bawełna jest bardzo popularnym włóknem w świecie odzieżowym, będąc stosunkowo tanim i obfitym włóknem naturalnym. Długość włókien bawełnianych jest dość krótka, muszą być one mechanicznie rozciągane – dlatego w praniu bawełniane sukienki wracają do naturalnego rozmiaru, czyli się kurczą. Bawełna jest używana do wykonywania różnego rodzaju tkanin (frote, tkanina oksfordzka, denim, sztruks itp.) i może być kuperyzowany w celu zwiększenia wytrzymałości i połysku. Jest to bardzo łatwopalna tkanina, ale dobrze wchłania wodę (jeśli nie jest kuperyzowana). Jest silniejsza, gdy jest mokra i rzadko się mechaci. Nie utrzymuje jednak ciepła gdy staje się wilgotna, więc nie jest dobrym wyborem na odzież sportową i zewnętrzną. Jest on jednak dostępny w praktycznie wszystkich sklepach z modą i jest zazwyczaj dobrym wyborem.

Zanim zaczęto uprawiać bawełnę na szeroką skalę, do letniej odzieży stosowano len. Włókna lnu są bardzo długie, a len ma wysoki naturalny połysk. Bardzo dobrze wchłania wodę, szybko wysycha, a także jest silniejszy na mokro. Jest to bardzo dobra tkanina letnia, ponieważ jest chłodna w dotyku i tym bardziej miękka, im częściej jest myta, ale nie jest zbyt elastyczna i łatwo pęka, jeśli jest prasowana i stale zwijana w tym samym miejscu – widziałaś stare obrusy twojej babci?

Jest jeszcze włókno, które ostatnio wróciło do łask – konopie. Są bardzo podobne do lnu. Konopie zimą są oddychające, ciepłe, a latem chłodne. Są też odporny na wodę. Jest to dość modna tkanina, ponieważ jest organiczna, szybko rosnąca, itp. a także hej, wolne konopie. Sukienka z konopii może przypominać worek, ale nie jest złym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *