Jak skutecznie czyścić białe trampki?

Niedawno wyjęłam z szafy moje białe trampki, choć białe nie były – może w teorii. Pamiętam, że pod koniec zeszłorocznych wakacji wrzuciłam je do pralki i wyciągnęłam w nieco gorszym stanie niż przedtem. Dlatego, jeśli nie jesteś pewna, czy jakieś buty ze sklepu https://zoio.pl/obuwie/trampki nadają się do prania w pralce, lepiej jest je wyprać ręcznie. Zdecydowałam się jednak skorzystać z tej okazji, aby przetestować kilka sposobów czyszczenia trampków.

Jak czyścić białe trampki?

Istnieje co najmniej kilka sposobów czyszczenia białych trampek. Ponieważ moje po umyciu w pralce miały trudne do usunięcia żółte plamy, wybielacz sprawdził się najlepiej. Jednak podczas regularnego czyszczenia zalecam zacząć od najłagodniejszego.

trampkiO czym należy pamiętać: Im szybciej zareagujesz, tym łatwiej będzie usunąć plamy. Zasada ta obowiązuje dla każdej plamy, nie tylko na butach. Warto też pamiętać, że nie suszymy białych butów na pełnym słońcu, ponieważ mogą się przebarwić.

Od czego zacząć? Od sody oczyszczonej – pochłania nieładne zapachy i absorbuje zabrudzenia. Soda oczyszczona dobrze wybiela i usuwa plamy. Przygotowujemy papkę z sody i niewielkiej ilości wody, a następnie nakładamy na buty pędzelkiem czy starą szczoteczką do zębów. Po kilku minutach trzeba spłukać resztki sody wodą. Takie czyszczenie dobrze też działa na gumę trampków.

W rzeczywistości, najbardziej podstawowym sposobem czyszczenia trampków jest pokrywanie plam proszkiem do prania. Niestety, nie usunie to większych przebarwień z gumy, choć oczyści ją z „pierwszego” zabrudzenia.

Pasta do zębów zwykle działa wybielająco, więc w takich sytuacjach powinna działać dobrze. Lepiej jednak sprawdzi się na gumie niż na samym materiale. Powinna jednak dobrze działać na świeżych i niezbyt intensywnych plamach. Moim zdaniem zarówno soda oczyszczona, proszek do prania, jak i pasta do zębów działają z podobną siłą.

Jednak kiedy już stracisz nadzieję, że można przywrócić białe trampki, sięgnij po wybielacz lub zmywacz do plam. Wystarczy skropić plamę materiałem, pozostawić na około 10 minut, a następnie rozsmarować szczoteczką, spłukać i pozostawić do wyschnięcia. Dzięki temu odżyły moje trampki, choć myślałem, że już ich nie nałożę.

Jedna myśl do “Jak skutecznie czyścić białe trampki?”

  1. Nigdy nie kupiłam kompletnie białych butów ze względu na to, że bałam się, że się właśnie nieźle ubrudzą. A, że lubię chodzić po parkach to zdecydowanie wolę kolorowe lub po prostu czarne buty 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *